معایب ساخت اسکلت فلزی

اسکلت های فلزی دارای مزایا و معایبی هستن که در میزان استفاده از این سازه ها موثر است.

معایب ساخت اسکلت فلزی در مقایسه با سازه های بتنی


در کشور های مختلف دنیا ساختمان ها و سازه ها معمولا با بتن یا فلز ساخته می شوند. استفاده از فلز و بتن هر یک دارای مزایا و معایبی است و کارفرمایان بسته به شرایط پروژه و شرایط محل نصب، یکی از سازه ها استفاده می شود. شرکت بانک سوله ایران تولید کننده اسکلت های فلزی متشکل از ستونها و تیرها ( افقی یا شیب دار ) است که مهترین قسمت سازه به حساب می آیند زیرا بار های زنده و مرده ساختمان را تحمل می کنند. ساخت اسکلت های فلزی این کارخانه به دو روش پیچ و مهره و جوشی به یکدیگر مثال می شوند که هر یک از این نوع روش های اتصال نیز دارای معایب و مزایایی هستند. در زمان ساخت و نصب اسکلت های فلزی اگر هر یک از مراحل به درستی انجام نشود جزء معایب استفاده از اسکلت های فلزی می شود.


ضعف ساخت اسکلت های فلزی در برابر افزایش حرارت


سازه های فلزی معمولا از فولاد ساخته می شوند. قطعات فولادی کاربرد وسیعی در صنعت ساختمان دارند به همین دلیل به شکل های متنوعی تولید می شوند تا در هر قسمتی از سازه با مناسب ترین شکل موجود مورد استفاده قرار گرفته و از حداکثر ظرفیت باربری آنها استفاده شود. فولاد هایی که در اسکلت های فلزی استفاده می شوند در دمای 470 تا 500 درجه سانتی گراد دچار خمیدگی می شوند و در بین دمای 500 تا 550 درجه سانتی گراد حدود نیمی از حرارت خود رو از دست می دهند و در 600 درجه سانتی گراد تعادل ساختمان دچار مشکل می شود، به همین دلیل عمدتا این اسکلت های فلزی در برابر حریق بسیار آسیب پذیرند و باید مقاوم سازی شوند. برای حل این مشکل سعی شده از پوشش های ضد حریق با روش های مختلف استفاده شود.


خوردگی اسکلت فلزی در برابر عوامل خارجی


عوامل جوی عوامل اجتناب ناپذیری هستند. ضعف در برابر این عوامل مشکلی است حذف نشدنی که بهتر است در صدد کاهش این عوامل باشیم. به عنوان مثال شرایط جوی در جوش و کیفیت جوش تاثیر دارد، برای حل این مشکل سعی شده است ساخت اسکلت های فلزی را در کاخانه انجام داده و جوشکار در محل نصب را حتما در شرایط جوی مناسب انجام دهند. از دیگر اثرات جوی زنگ زدگی اسکلت فلزی و خوردگی آن است. برای حل این مشکل سعی شده از ضد زنگ و رنگ آمیزی اسکلت های فلزی استفاده شود. اسکلت های فلزی در اثر خوردگی کوچک می شوند و سایز مفید خود را از دست می دهند. هزینه نگهداری و حفاظت اسکلت فلزی در برابر عوامل جوی هزینه بالایی دارد.


تخریب بالا اسکلت فلزی در زمان زلزله


به طور کلی یکی از مهمترین معضلات ساختمان ها و سازه های فلزی و بتنی افزایش مقاومت در برابر زلزله است. به طور کلی اسکلت های فلزی مقاومت بالایی در برابر زلزله دارند ولی تخریب های حاصل از زلزله در سازه های فلزی بیشتر از سازه های بتنی است. . علت اصلی این مشکل اتصالات اسکلت فلزی است زیرا در این سازه ها تعداد قطعات زیاد است و تعداد اتصالات بالا است. نوع اتصالات اسکلت های فلزی چه پیچ و مهره ای و چه اتصالات اسکلت فلزی جوشی تاثیری بر این قضیه نداشته و در هر دوی این موارد تخریب حاصل از اسکلت فلزی زیاد است.


آیا معایب و مزایای ساخت اسکلت های فلزی در جنس فولاد خلاصه می شود؟


فولاد یکی از مهمترین مصالح ساختمانی به شمار می‌آید. فولاد از احیا شدن سنگ آهن به همراه کک و اکسیژن در کوره‌های بلند با درجه حرارت زیاد بدست می اید. اصطلاح فولاد یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین ۰/۰۲۵ تا حدود ۲ درصد کربن دارند به‌کار می‌رود. فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری نیز همراهند. خواص فولاد به درصد کربن، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژدهنده موجود در آن بستگی دارد. درصد کربن موجود در فولاد تعیین کننده نوع مصرف فولاد است، لادی که تا ۰٫۲ درصد کربن دارد، برای ساختن سیم، لوله و ورق فولاد استفاده می‌شود. فولاد متوسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد کربن دارد و آن را برای ساختن ریل، دیگ بخار و قطعات ساختمانی به‌کار می‌برند. فولادی که ۰٫۶ تا ۱٫۵ درصد کربن دارد، سخت است و از آن برای ساختن ابزارآلات، فنر و کارد و چنگال استفاده می‌شود. پس انچه در اسکلت فلزی ساختمان ها استفاده میشود فولادی با توسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد کربن است.

 از دیگر کاربرد های ساخت اسکلت فلزی بانک سوله ایران

ساخت اسکلت فلزی در شیراز

مزایای اسکلت فلزی

معایب استفاده از اسکلت فلزی

معایب استفاده از اسکلت فلزی

مزایای ساخت اسکلت فلزی