مزایا و معایب استفاده از اسکلت فلزی از پیش ساخته غیر صنعتی

ساختمان های اسکلت فلزی با سازه های قابی شکل...

ساختمان های اسکلت فلزی با سازه های قابی شکل

سازه به مجموعه اعضای باربر (اسکلت) هر ساختمان را سازه ی آن ساختمان گویند، منظور از ساختمان های فلزی همان سازه های قابی جهت مصارف غیر صنعتی مانند ساختمان اداری و مسکونی است. در ساختمان های اسکلت فلزی با سازه های قابی شکل وزن کف و سربار های وارد بر آن به وسیله تیرها، به پل های فلزی از طریق پل ها به ستون فلزی و از ستون به فندانسیون و نهایتا به زمین انتقال می یابند. در شرکت بانک سوله ایران اسکلت های فلزی با سازه های قابی شکل کاملا از این فرمول تبعیت کرده، و بار حاصل از سازه به زمین انتقال می  یابد. بانک سوله ایران طی گزارشی به بررسی مزایا و معایب استفاده از اسکلت فلزی از پیش ساخته غیر صنعتی می پردازد. 

اسکلت فلزی با چه ویژگی هایی در ایران پر کاربردتر از اسکلت بتنی است؟

مزایای متنوع اسکلت فلزی به نحوی است که علاوه بر ساختمان سازی کاربرد های این سازه فلزی را بالا برده است. این مزایا به شرح زیر است:

1- استحکام و خواص خوب مکانیکی و مقاومت بالاب فولاد در کشش و فشار
2- امکان تولید این اسکلت های فلزی به صورت پیش ساخته (ساخت اسکلت فلزی پیش ساخته)
3- امکان توسعه در صورت نیاز
4- قابلیت کاربرد در ارتفاع زیاد (ساخت اسکلت فلزی دو طبقه و چند طبقه)

5- سرعت نصب و اشغال کمتر

6- علاوه بر موارد فوق الذکر به دلیل تولید اسکلت فلزی در کارخانه و شرایط بهتر کنترل کیفیت مشخصات بهتری نسبت به بتن و سایر مصالح بنایی دارد.

 


  معایب و مزایای ساخت اسکلت فلزی پیش ساخته 
معایت اسکلت های فلزی در کاهش استفاده آنها موثر است؟

1-حساسیت بالای مواد فلزی در برابر تغییرات جوی باعث شده فرسودگی این سازه ها بالا رود که این مشکل با رنگ آمیزی سازه در اسکلت های فلزی با اتصالات پیچ و مهره ای تا حدودی مرتفع گردیده است. 2-مقاومت کم در برابر اتش سوزی از دیگر معایب این سازه ها می باشد. به طور کلی با افزایش حرارت و رسیدن به نقطه ذوب فلزات این سازه ها تغییر حالت داده نرم شده و باعث ریزش ساختمان می شوند در بین سازه ها اسکلت های فلزی با اتصالات پیچ و مهره تا حدودی مقاوم تر از دیگر اسکلت ها هستند ولی این مشکل هنوز هم پا برجاست.
3-اسکلت های فلزی مقاومت بالایی در برابر زلزله دارند و یکی از مشکلات این سازه ها این است که تخریب حاصل از سازه های فلزی خیلی بیشتر از سازه های دیگر است. علت اصلی این مشکل اتصالات اسکلت فلزی است زیرا در این سازه ها تعداد قطعات زیاد است و تعداد اتصالات بالا است.
با تمامی این موارد یکی از اصلی ترین سازه هایی که استفاده میگردد اسکلت های فلزی هستند این معایب خنثی کننده مزایای این سازه ها نیستند مهترین این مزایا که قبلا نیز به انها :اشاره شده عبارتند از

1-تغییر شکل در اثر بارگذاری و ایجاد تنش یکنواخت

2-وجود خاصیت الاستیک و پلاستیک

3-شکل پذیری
خاصیت چکش خواری و تورق

4-خاصیت خمش پذیری

5-خاصیت فنری و جهندگی

6-خاصیت چقرمگی
7-خاصیت سختی استاتیکی و دینامیکی

8- مقاومت نسبی بالا

9-ضریب ارتجاعی بالا

10-جوش پذیریهمگن بودن

11-امکان استفاده از ضایعات

12-امکان تقویت مقاطع در صورت نیاز

آیا معایب و مزایای اسکلت های فلزی در جنس فولاد خلاصه می شود؟

فولاد یکی از مهمترین مصالح ساختمانی به شمار می‌آید. فولاد از احیا شدن سنگ آهن به همراه کک و اکسیژن در کوره‌های بلند با درجه حرارت زیاد بدست می اید. اصطلاح فولاد یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین ۰/۰۲۵ تا حدود ۲ درصد کربن دارند به‌کار می‌رود. فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری نیز همراهند. خواص فولاد به درصد کربن، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژدهنده موجود در آن بستگی دارد. درصد کربن موجود در فولاد تعیین کننده نوع مصرف فولاد است، لادی که تا ۰٫۲ درصد کربن دارد، برای ساختن سیم، لوله و ورق فولاد استفاده می‌شود. فولاد متوسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد کربن دارد و آن را برای ساختن ریل، دیگ بخار و قطعات ساختمانی به‌کار می‌برند. فولادی که ۰٫۶ تا ۱٫۵ درصد کربن دارد، سخت است و از آن برای ساختن ابزارآلات، فنر و کارد و چنگال استفاده می‌شود. پس انچه در اجرای اسکلت فلزی ساختمان ها استفاده میشود فولادی با توسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد کربن است.

کدام ویژگی آهن و فولاد عامل استفاده از این فلز در صنعت گردیده است؟

خواص مکانیکی فولاد ایجاد کننده ویژگی هایی در این فلز شده که از این ویژگی ها در مزایای ساختمال فلزی یاد می شود. خواص مکانیکی به دقت بررسی و اندازه گیری می شود. خواص مکانیکی و آلیاژهای آن با استفاده از آزمون‌های گوناگون مانند آزمون برنیل، راکول یا آزمایش‌های مقاومت کششی ارزیابی می‌شود، نتایج این قسمت‌ها به گونه ای با یکدیگر سازگارند که قسمت‌های آهن اغلب برای مرتبط نمودن نتایج یک تست با تست دیگر به کار می رود. اندازه گیری‌ها نشان می دهد که خواص مکانیکی آهن عمدتا بستگی به خلوص دارد به گونه ای که خالص‌ترین کریستال‌های تک آهن که برای مقاصد تحقیقاتی تولید شده اند از آلمینیوم نرم ترند، افزودن تنها 10 قسمت در میلیون کربن مقاومتش را دو برابر می کند. سختی نیز به سرعت با افزایش مقدار کربن تا 0/2% و اشباع شده تقریبا در 0/6% به سرعت افزایش می یابد. خالص‌ترین آهن تولید شده ی صنعتی (تقریبا 99/99% خلوص) دارای سختی 20-30 برنیل است.

 

از دیگر بررسی های و خدمات بانک سوله ایران:

لیست قیمت ساخت اسکلت فلزی

معایب استفاده از اسکلت فلزی

ساخت اسکلت فلزی پیچ و مهره ای

مزایا و معایب استفاده از اسکلت فلزی از پیش ساخته غیر صنعتی